Jazykový kurz ruštiny – Riga

9. 10. –  15. 10. 2016

Neděle 9. 10. – Převoz do Rigy proběhl v naprostém pořádku dle přesně stanoveného itineráře. Na letišti v Rize na mě čekal transfer a odvezl mě k mé hostitelské rodině. Má hostitelka se jmenovala Valentinu a bydlela s dospělým synem. Valentina byla velmi přátelská a pohostinná, hovořila pouze rusky. Ještě téhož odpoledne jsme se spolu vydaly na prohlídku sídliště a okolí. Jednalo se o panelákové sídliště, v jejichž středu bylo několik krásných rodinných domků, v jednom z nichž jsem byla ubytovaná.

Pondělí 10. 10. – Valentina mi ráno ukázala cestu do školy. Jeli jsme tramvají asi 20 minut do centra Rigy a poté pár minut pěšky. Nebylo to nijak složité. Ve škole jsem absolvovala vstupní orientaci a pohovor na určení úrovně jazyka. Byla jsem zařazena do skupiny pokročilý začátečník. Ve skupině jsem byla se třemi dalšími studenty, ale většinu dní jsme byli ve dvou. Ve škole používají přímou metodu výuky – bezpřekladovou. Každý den jsme prošli jednu lekci učebnice. Nejdříve jsme poslouchali rozhovor, poté převyprávěli, poté přečetli, poté procvičili. Dále nám byla vysvětlena gramatika a následovala cvičení a nová slovní zásoba ke článku. Končilo se četbou delšího článku. Každý den jsme dostali několik domácích úkolů. Odpolední vyučování probíhalo s jinou učitelkou. Tam jsme rozvíjely hlavně komunikativní dovednosti. Ve 4 hodiny nabídla škola studentům prohlídku po městě. Byla jsem jediný zájemce a tak jsem dvě hodiny chodila se starším pánem po centru Rigy a poslouchala o významných místech a historii Lotyšska.Centrum Rigy je krásné, plné parků a zajímavých míst.

Ostatní dny probíhaly podobně dle plánovaného rozvrhu, dopoledne pak byl volný program. V úterý jsem navštívila město Jarmula, ve středu národní knihovnu a ve čtvrtek jsem nakupovala suvenýry.

Pátek 14. 10. byl mým posledním dnem ve škole. Psali jsme test, ve kterém jsem uspěla na 95% a také jsem obdržela certifikát o dosažené úrovni. (A1+ a A2).

Zdeňka Ďurkovská

škola škola2 lázně Jarmula riga Riga národní knihovna