Fotografie v Portu

V rámci projektu Erasmus+ jsem já, Mgr. Jan Kábrt, měl tu možnost absolvovat Job Shadowing v portugalském Portu. Stáž se konala v termínu 13.–18. 3. 2017 na střední škole Escola Artística de Soares dos Reis. Ta je zaměřená podobně jako naše škola, dokonce má i stejné obory.
Škola má 132 let dlouhou tradici. Před 20 lety se přestěhovala do nově postavené moderní budovy. Ta je plná dlouhých chodeb a různých prosklených průchodů a průzorů. Do každé třídy je tak vidět, co se tam děje. Školu navštěvuje cca 1000 studentů a cca 200 učitelů. Navzdory velkému množství lidí tu vládne opravdu přátelská atmosféra. Učitelé se běžně objímají a vítají se svými studenty, vtipkují mezi sebou a neustále o něčem diskutují. O přestávkách společně chodí i do kaváren na svačinu. Pěkně jsou řešeny i odpočinkové zóny. Na chodbách jsou z palet vytvořené barevné lavice a na zemi je možno ležet na látkových vacích.
V oboru, ve kterém jsem měl možnost být, mají třídy 24 studentů. Ty se dělí dle specializace po osmi žácích do skupin fotografie, video a multimedia. Odborné učebny, jako jsou ateliéry, temné komory, počítačové učebny apod., tu využívá zároveň několik tříd podle potřeby a vzájemně spolupracují. Další zajímavostí jsou stěny potažené korkovou vrstvou. Ta je natřená normálně na bílo a vypadá jako běžná zeď. Umožnuje jednoduše připíchnout do zdi fotky, kresby a další práce žáků. Taková všude přítomná nástěnka.
Výuka ve škole začíná v 8:30. Režim je však dost volný, takže ještě v 8:45 přicházejí do školy davy žáků i učitelů. Výuka na této škole často končí i v 18:30. Mají tu nejdelší výuku ze všech místních škol. Může za to hlavně přestávka na oběd, která je zákonem daná na minimálně 1,5 hodiny.
Během roku každý student fotografie zpracovává čtyři témata. Na úvod vyfotí navíc autoportrét na analogový černobílý film. Další témata jsou realizována 2x na analogový film a 2x na digitální fotoaparát. Většinou se jedná modu, reportáž, zátiší, produkty, krajinu, architekturu apod. Protože je obor zaměřen hlavně na černobílou analogovou fotografii, nejsou tu moc populární rozsáhlé úpravy fotek. Učitelé vedou žáky, aby používali v počítači jen ty metody, které používají ve fotokomoře. Takže žádné fotomontáže nebo rozsáhlé manipulace. Retuše jsou ale díky digitalizaci filmů samozřejmostí.
Návštěva školy a možnost vidět, jak to tu chodí, byla pro mě velkým přínosem a inspirací. Porto jako město patří k nejhezčím a nejromantičtějším místům, která jsem měl možnost navštívit. Je plné malebných uliček a starých domů, které mají fasádu z krásných dlaždic. Třešničkou na dortu byla možnost degustovat to nejlepší víno, které se tu vyrábí.
Autor článku: Mgr. Jan Kábrt

IMG_1026 IMG_1025 IMG_1024 IMG_0819 IMG_0818 IMG_0652 IMG_0650 IMG_0634