Naši fotografové v Polsku

První týden v listopadu jsme vyrazili s fotografy ze třetího ročníku do polského Krakova za účelem podpořit znalosti a dovednosti v jejich oboru, ale také kultury. Cesta proběhla bez problémů, i když byla dlouhá a náročná. Krakov je nádherné město na jihu Polska, kde na hradu Wavel žili polští králové a knížata. Je centrem polského umění a kultury a nachází se na řece Visle. Navštívili jsme snad všechny krakovské památky, tedy nejen již zmiňovaný hrad Wawel, ale i katedrálu, historické centrum, jež je zapsáno na seznam památek UNESCO, a velké množství kostelů. 

Všem zúčastněným toto město přirostlo k srdci. Vyrazili jsme do ulic snímat nádherné parky, historické uličky, židovskou čtvrť a dominantní kulturní památky. U žáků jsme se snažili rozvinout jejich fotografický rukopis v tvorbě. Úkoly splnili všichni na výbornou a s jejich součinností jsme byli velmi spokojeni. 

V polovině týdne jsme vyrazili po stopách holocaustu do města Osvětim, kde se nachází tábory Auschwitz I. a Auschwitz II. Auschwitz II. Březinka byl největším koncentračním táborem v historii nacistického teroru a přišlo zde o život až 2,5 milionů lidí. Uctili jsme památku všech obětí, pro žáky to byl opravdu silný zážitek. Ve čtvrtek jsme využili slunečného počasí a vyrazili jsme na Krakovu mohylu, kde žáci fotografovali krajinu a krásný západ slunce. 

Kolektiv třídy se mnohem více semknul a snad jsme vytvořili i nezapomenutelné vzpomínky na celý život. Byli jsme velmi spokojeni s bezproblémovou spoluprací třeťáků.

Už nyní se těšíme na další fotografický plenér a doufáme, že bude stejně inspirativní a že se uskuteční i navzdory epidemiologické situaci.

Zpracovala: Tereza Kožíšková