Rozhoduj o Evropě

Ve školním roce 2022/2023 probíhá nový ročník vzdělávacího projektu Rozhoduj o Evropě – Staň se na den tvůrcem evropské politiky! Díky zapojení do projektu se žáci středních škol v České republice a na Slovensku dozví více (nejen) o evropské politice a o EU. Vyzkouší si, jaké to je zastupovat stát na půdě Rady EU nebo přímo občany v Evropském parlamentu. A zároveň budou mít možnost se vyjádřit k aktuálním evropským otázkám během Evropského roku mládeže a českého předsednictví v Radě EU.

Jednodenní regionální semináře v České republice probíhají v průběhu září až prosince 2022 ve 13 městech.

Vybraní žáci naší školy ze tříd ACE2, ACE3, KS3 se zúčastnili semináře dne 21. 11. 2022, který proběhl na Krajském úřadě Plzeňského kraje.

Na regionální semináře naváže modelové zasedání institucí EU v lednu 2023 v Brně a konference v březnu 2023. Někteří naši zúčastnění žáci by se chtěli probojovat na zasedání do Brna, musí však k přihlášce poslat motivační esej v rozsahu 1800 znaků na jedno z témat Evropského roku mládeže (evropské hodnoty, umění a kultura, digitální technologie, vzdělávání a mobilita mládeže, zaměstnanost, ekologie, zdraví, duševní pohoda sport, inkluze, mládež a svět).

Projekt je realizován obecně prospěšnou společností EUTIS. Regionální semináře v České republice probíhají v rámci Evropského roku mládeže a jsou financovány z EU. Modelové zasedání a konference byly podpořeny z programu Erasmus+. Projekt je uskutečněn také díky podpoře Zastoupení Evropské komise v ČR a Konrad Adenauer Stiftung. Partnery projektu jsou Odbor komunikace o evropských záležitostech Úřadu vlády ČR a Eurocentra , Kancelář Evropského parlamentu v ČR, Europe Direkt ČR, Dům zahraniční spolupráce, Centrum pro Evropskou politiku (Bratislava), Národní pracovní skupina pro strukturovaný dialog s mládeží a Eurodesk ČR.

Žákům se vzdělávací seminář moc líbil, do diskuzí se aktivně zapojovali.

Zpracovala: Mgr. Andrea Krejčová