Fotografický plenér v Krakově 

Rok se s rokem sešel a fotografové ze 3. ročníku opět vyrazili s učiteli Terezou Kožíškovou a Františkem Konopou na fotografický plenér do polského města Krakov. Tato polská metropole, královské město plné dávné polské historie, si každý rok získá srdce nás všech. Cesta byla letos opravdu dlouhá, ale nic to nezměnilo na tom, že jsme první den navštívili královský hradní komplex Wawel, pod kterým se ukrývají hrobky Jagellonců a také hrobka prezidenta Lecha a jeho manželky, první dámy Marie Kaczyńské. Oba tragicky zahynuli při letecké havárii u Smolenska roku 2010. Poté jsme se vypravili na ikonické náměstí Rynek Główny, kterému vévodí dominanta hlavního polského tržiště a Mariánského kostela. Odpoledne jsme vyrazili do židovské čtvrti Kazimierz, která na vás dýchne starobylou až mýtickou atmosférou. Celý den jsme zakončili výletem na kopec Krak, ze kterého je vidět celé panorama města. 

Ve středu nás čekal ten nejnáročnější den jak fyzicky, tak i psychicky, protože jsme vyrazili na exkurzi do největšího koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau. Do tohoto článku nejdou snad ani sepsat všechny zážitky a pocity, které v nás tato návštěva vyvolala, a stojím si za názorem, že by toto místo měl navštívit každý. Je to připomínka něčeho, co by se nikdy nemělo v budoucnu opakovat. Rozloha hlavního tábora je neuvěřitelně děsivá. Jen mlčky jsme procházeli místa hrůz, které měly velký dopad nejen na Evropu, ale na celý svět. V rámci prohlídky druhého, menšího tábora jsme navštívili expozici českých obětí holocaustu a zachovalou plynovou komoru. 

Poslední den jsme vyrazili směrem ke zdi krakovského ghetta, která zůstala jako memento druhé světové války, a poslední zastávkou byla galerie moderního umění MOCAK. V pátek ráno jsme vyrazili zpět domů a odvezli jsme si spoustu úžasných fotografií a zážitků. Budeme se těšit zase příští rok!