Den s linkou 155

Dne 15. 5. 2023 se žáci 1. ročníků zúčastnili vzdělávacího programu ve Světě záchranářů „Den s linkou 155“. 15. květen je v celé České republice dnem národní tísňové linky 155 (zdravotnické záchranné služby).

Číslo 1 133 549 odpovídá počtu všech loňských výjezdů. Výjezdových základen je v současnosti v České republice 310 a na nich v pohotovosti 588 výjezdových skupin.

Operátoři na středisku i záchranáři v terénu pracují pod neustálým stresem, v krátkém čase musí dělat závažná rozhodnutí a nesmí si dovolit udělat chybu. Ze všech těchto důvodů si jistě zaslouží, abychom si jejich každodenní nasazení připomněli touto celostátní společnou akcí.

Datum 15. 5. je zvoleno symbolicky, s odkazem na zdravotnickou tísňovou linku 155, která představuje nejdůležitější pojítko mezi záchranáři a těmi, kdo potřebují pomoc. Záchranné služby v České republice jsou zřizované v rámci jednotlivých krajů, aby jejich organizace mohla co nejlépe reagovat na regionální specifika. Po funkční stránce však v rámci IZS tvoří záchranné služby celek, který nerozlišuje hranice krajů. Hmatatelným důkazem je nejen každodenní mezikrajská spolupráce či společná cvičení, ale například i shodná podpora používání aplikace “Záchranka”. Česká republika je tak jedním z mála států na světě, který tento jednotný systém pro přesné přivolání pomoci provozuje.

Žáci naší školy byli na akci rozděleni do skupin a zúčastnili se různých aktivit. Tento program byl pro školy a veřejnost organizován zdarma.

Zpracovala: Mgr. Andrea Krejčová
Zdroj: Den linky 155 – Záchranka