Sportovní kurz pro 3. ročníky 2018

ikona2

Dne 17. 9. 2018 a 25. 9. 2018 se v rámci sportovního kurzu 3. ročníků (třídy ACE3, GK3, OF3) na Loučné pod Klínovcem uskutečnila beseda s lektorem Zdeňkem Pospíšilem z ACETu.

Besedou se prolínala dvě témata, a to „Sex, AIDS a vztahy“ a „Přátelství a láska, partnerské vztahy“. Pan Pospíšil žákům vysvětlil význam slov HIV a AIDS, čím se nákaza virem HIV přenáší, jak k nákaze virem HIV dochází, způsoby přenosu, jak se chránit. Žáky dále seznámil s testováním HIV/AIDS a s pojmem „rizikové sexuální chování“. Velmi zajímavě hovořil i o partnerství, lásce, vztazích. Měl spoustu zajímavých příspěvků a žáci se zapojili aktivně do diskuse. Navíc projevili zájem o pokračování v besedování, tentokrát na téma registrované partnerství, láska a vztahy mezi osobami stejného pohlaví.

Organizace ACET ČR,o.s. realizuje přednášky v rámci projektu „Zvol si život“.

Dne 20. 9. 2018 jsme se se žáky tříd ACE3 a OF3 v rámci sportovního kurzu 3. ročníků zúčastnili besedy s ukázkou vyprošťovací a záchranné techniky přímo na stanici Horské služby Boží Dar.

Místní členové HS nám vysvětlili princip záchrany člověka v horských oblastech, kam se nedostane běžný záchranný integrovaný systém.

Zdůraznili žákům důležitost uložení urgentního čísla při pohybu na horách pro oblast ČR, a to  +420 1210. Jinak upozornili na volání při úrazu na číslo 155, kde dostanou odborné instrukce pro záchranu člověka.

Navíc doporučovali aplikaci v mobilním telefonu, tzv. Záchranku (na přesnost do 5 metrů určí polohu, odkud se z mobilního přístroje volá pomoc).

Dne 24. 9. 2018 se v rámci sportovního kurzu třídy GK3 uskutečnila beseda se členem HS panem Stanislavem Kabešem, který je stálým členem HS Krušné hory.

Beseda byla spojena s promítáním prezentace o práci členů HS, o nebezpečí pohybu v horském terénu, o principech záchrany lidského života v horských oblastech.

S panem Kabešem budeme spolupracovat při besedách na lyžařských kurzech, kde budou žáci poučeni o pravidlech chování na sjezdovkách a lyžařských běžeckých stopách.

Ve třetím a čtvrtém týdnu měsíce září se žáci 3. ročníků zúčastnili sportovního kurzu na Loučné pod Klínovcem (třídy ACE3, OF3 17. 9. – 21. 9. 2018 a třída GK3

9. – 27. 9. 2018). Počasí v prvním týdnu kurzu bylo letní, tudíž byly splněny všechny sportovní aktivity, ve druhém týdnu bylo mrazivo, dokonce došlo i na sníh, přesto se sportovní náplň kurzu podařilo realizovat.

Vedle celodenního výletu na kolech se žáci seznámili se základy lukostřelby, zažili adrenalin na lanovém centru, ještě více při jízdě na koloběžkách na zbudovaných trasách pod Klínovcem, tzv. Trailu Azur, které měří 10,3 km. Dále si užili výlet na koloběžkách do německého Oberwiesenthallu a jízdu lanovkou na Fichtelberg. Vyzkoušeli si netradiční disciplíny: diskgolf, baseball, střelbu ze vzduchovky. Žáci se naučili, jak pracovat s buzolou, mapou, určovali azimuty. Následně tyto poznatky využili při orientačním závodu. Pro relaxaci jim byla umožněna návštěva bazénu v nedalekém hotelu Nástup.

Tento ročník zpestřila chůze Nordic Walking.  S trekkingovými holemi jsme se vydali na 18 km dlouhou trasu (Loučná, Oberwiesenthall, Boží Dar, Klínovec – se zastávkou na rozhledně Klínovec).

Všichni si ve zdraví užili sportovní týden, tento rok se nám podařilo omezit počet úrazů na minimum (pouze lehké odřeniny, jeden lehce podvrtnutý kotník).