Pracovní stáž v Portugalsku

Začátkem listopadu se uskutečnily nejdelší stáže v rámci projektu První Stáže V Zahraničí (KA1 odborné školství), které umožnily třem žákům z oboru užitá fotografie a média a dvěma z  oděvního designu třítýdenní stáž na partnerské škole v portugalském Portu. Škola je významným partnerem pro umělecké obory, je výborně vybavena a vzdělává žáky ve stejných oborech jako naše. Účastníci byli ubytováni v apartmánech blízko školy a obdrželi z grantu finanční prostředky na pobyt (stravování, místní doprava atd.).

Žáci z oboru užitá fotografie a média se věnovali hlavně klasické fotografii. Sami si vyrobili camera obscura, se kterou nafotili vlastní snímky. Pracovali v temné komoře a naučili se připravovat chemikálie, používat filtry, testovat správné nastavení zvětšovače (clony a času osvitu), využívat masky atd. Také  experimentovali s fotogramy (negativní i pozitivní), vyzkoušeli si modrotisk (cyanotypie) a učili se digitalizovat klasické filmy.

Žáci oděvního designu měli za úkol se seznámit se sítotiskem, který použili v kombinaci s vázanou batikou na tričko a ušili si vlastní šaty, na jejichž dekoraci použili právě obě techniky. Kromě práce s textilií se také seznámili s používáním bronzu na výrobu různých doplňků, jako jsou náhrdelníky nebo spony k opaskům. Sami si vyrobili bronzové spony, jejich vnitřek vyplnili vlastnoručně utkaným plátnem nebo náhrdelníky kombinující bronzový drát s přírodními materiály, jako jsou oblázky.

Stáž se všem účastníkům velmi líbila, vyzkoušeli si nové věci, seznámili se se svými vrstevníky, navštívili muzea, galerie a vyrazili na výlet do Lisabonu.

IMG_1653 IMG_8775 IMG_8803 IMG_9115 IMG_9435 IMG_9541 Práce s batikou